Правозахисна дитяча мережа Донбасу

У березні 2009 розпочала роботу перша і єдина на сьогодні в Україні мережа правозахисних дитячих центрів, що об'єднала шість громадських організацій Донецької і Луганської областей. Місія правозахисних пунктів підтримки, відкритих на їх базі, полягає у наданні кваліфікованої соціальної та юридичної допомоги соціальним сиротам регіону, тобто тим, хто фактично залишився без піклування родини, однак, не має статусу сироти.

www.rights.martin-club.org 

 

Реалізація проекту стала можлива завдяки фінансуванню Представництва Європейської Комісії в Україні. Учасниками правозахисної мережі стали громадські організації, які впродовж тривалого часу займаються питаннями захисту дитинства, соціальною реабілітацією дітей. Мимоволі їм доводилося вирішувати і проблеми, що лежать в юридичній площині, однак тепер у них з'явиться можливість робити це більш ефективно.

Правозахисні центри відкрито на базі таких організацій:

- МГО «М.АРТ.ІН-клуб » - м. Макіївка
- Благодійний фонд «Пілігрим» - м.Маріуполь
- ДММО «Альтернативний молодіжний центр» - м.Донецьк
- Правозахисний центр «Поступ» - м. Луганськ
- ДГО «Клас» - м.Алчевськ
- обласне відділення всеукраїнської громадської організації «Комітет виборців України - м.Сєвєродонецьк.

Крім того, на базі існуючого реабілітаційно-тренінгового центру "Дитяче село», який вже більше восьми років працює у Макіївці, відкрито дитячий правозахисний готель. Його мета - стати цілодобовим притулком для клієнтів правозахисних центрів, які потребують даху над головою і харчування на час оформлення документів.

За два роки роботи правозахисні центри планували обслужити не менше 1200 дітей, що опинилися в складній життєвій ситуації. В результаті правову, психологічну та соціальну допомогу отримали понад 1500 дітей і доросліх, які діяли в їх інтересах.

Серед найпоширеніших проблем, з якими стикаються соціально вразливі діти і підлітки, - відсутність документів, обмеження майнових прав, протиправні дії, насильство. Вирішенням подібних проблем на сьогоднішній момент займаються державні соціальні служби. Однак дуже часто діти, які опинилися в біді, не мають відповідного статусу і через це опиняються поза полем уваги соцслужб. До того ж кількість таких дітей велика і, на жаль, постійно зростає. У зв'язку з тим, що механізми впровадження законів, спрямованих на захист дитинства, погано відрегульовані, не існує загальноприйнятих стандартів якості надання правозахисних послуг дітям, проблема соціального сирітства залишається актуальною.

Проблема має кілька рівнів вирішення, один з яких - надання якісних правозахисних послуг соціальним сиротам, їх родичам та представникам інтересів, вплив на якість послуг, які надають дітям правозахисні організації, створення мереж підтримки соціальних сиріт, до яких входять як державні, так і недержавні органи.

У фінальній стадії реалізації проекту було організовано майстер-класи для представників інших НУО та державних соціальних служб, відбувся дистанційний курс навчання методиці правового захисту дітей, слухачами якого стали 120 осіб.

Tags: