Ми створили на Дніпропетровщині безпечні простори та мобільну команду для підтримки дітей
Карʼєрний хаб ВОНА
Донор
ВОНА хаб. Дніпро - кар’єрний і бізнес хаб для жінок
Проєкт «ВОНА хаб» у Дніпрі реалізує UNFPA, Фонд ООН у галузі народонаселення в Україні, за фінансової підтримки уряду Великої Британії/програми міжнародного розвитку уряду Ірландії та за імплементації МАРТІН-клуб.
Працює з 8 липня 2022 року
Назва хабу складається з перших літер 4 слів – Вільна, Окрилена, Незалежна, Амбітна. Команда працює над тим, аби саме так почувалися наші клієнтки.
ЯК ЦЕ ПОВ’ЯЗАНО З ДОМАШНІМ / ГЕНДЕРНО ЗУМОВЛЕНИМ НАСИЛЬСТВОМ
Часто саме економічна залежність стає причиною того, що жінки терплять насильство, адже не мають можливості забезпечувати себе і дітей. Кар‘єрний хаб дає таку можливість.
ПРО ЦІЛІ І МОЖЛИВОСТІ
У "ВОНА хаб" можна безкоштовно отримати індивідуальну конфіденційну консультацію кар’єрної радниці та допомогу на всіх етапах пошуку роботи або започаткування власного бізнесу, написання грантової заявки, консультацію і супровід психологині проєкту.
Є можливість пройти професійні курси, які допоможуть здобути нові знання, навички чи навіть професію. Кар’єрний хаб тісно співпрацює з соціальними службами, центрами зайнятості, бізнесом, сприяє передачі знань місцевим партнерам, забезпечуючи комплексну підтримку клієнткам і сталість ініціативи.
Мета проєкту “ВОНА хаб” – розвивати професійний потенціал і фінансову спроможність жінок вразливих категорій: таких, що постраждали від домашнього / гендерно зумовленого насильства або перебувають у групі ризику, є вимушеними переселенками з небезпечних або тимчасово окупованих територій України, втратили житло або роботу, тощо.
ПРО ІСТОРІЮ
Проєкт кар’єрного хабу для жінок створений ще у 2020 році та працював лише онлайн на платформі сайту www.vonahub.org.ua. За цей період було надано близько 3000 індивідуальні консультації від кар’єрних радниць. У зв’язку з повномасштабним вторгненням Росії у лютому 2022 року зросла кількість жінок, що є у зоні підвищеного ризику зазнати насильства, стали ВПО та не мають технічних можливостей для проходження навчання чи написання резюме. Тому проєкт вийшов на новий етап розвитку – створення локальних офлайн хабів.